Blog

Kontrola wrostu grzybni do okrywy.

Kontrola wrostu grzybni do okrywy.

Dwa tygodnie temu zdalnie prezentowałem podczas #ДНИ РОССИЙСКОГО ГРИБОВОДСТВА 2020 #RUSSIAN MUSHROOM DAYS 2020 materiał na temat jak kontrolować wrost grzybni do okrywy. Na początku temat wydał mi się banalny i nudny, ale tak naprawdę w ciągu ostatnich dni, kiedy rozwiązywałem przeróżne problemy uprawowe, utwierdziłem się w przekonaniu jak ważny jest to element technologii uprawy pieczarki. 

Osiągnąć cele!

Wysoki plon, dobra jakość i łatwy zbiór to cel dla każdego technologa. Bez dobrego wrostu grzybni do okrywy w założonym czasie- bez szans do osiągnięcia!

Czas to pieniądz

Niby każdy o tym wie, a nie zawsze pamięta. Właśnie to jeden z podstawowych powodów dlaczego warto tak dużą uwagę przywiązywać do przerostu okrywy. Co mi z doskonałego zróżnicowania zawiązek jeśli zbiór będzie miał się zacząć w sobotę po południu? Co mi z obfitego  trzeciego rzutu jeśli muszę już likwidować uprawę bo opóźnił mi się szok?

Kontrola wrostu zaczyna się już przed załadowaniem hali.

Od podłoża i okrywy dużo zależy. Jeśli znamy nasze możliwości uprawowe, wydajność zbieraczek i wymagania odbiorców, musimy odpowiednio dobrać wszystkie puzzle żeby idealnie złożyć nasz obrazek:

– rodzaj i ilość okrywy,

– Ilość podłoża, jakość/długość przerostu, temperaturę,

– rasę grzybni, jej nośnik i rodzaj oraz dawkę dokarmiacza,

– ilość kakingu lub termin czesania,

– ustawienia klimatu, a zwłaszcza wpływu temperatury powietrza na podłoże,

  ustawienia systemu nawilżania,

– schemat podlewania.

Więcej na ten temat znajdziecie w moich materiałach z #ДНИ РОССИЙСКОГО ГРИБОВОДСТВА 2020 #RUSSIAN MUSHROOM DAYS 2020 oraz w 3/2020  numerze #BPP „Pieczarki”. Jeśli potrzebujecie już dziś więcej informacji – piszcie, dzwońcie postaram się pomóc.

W kategorii: Aktualności

Napisz komentarz

Pro Fungi
  • O mnie
  • Szkolenia
  • Doradztwo
  • Grzyby egzotyczne
  • Kontakt